Centrum Leczenia Nerwic

Witaj,
Jeśli zaglądasz na tę stronę, to znaczy, że temat nerwicy lękowej nie jest Ci obcy. Być może ktoś z Twoich bliskich ma ten problem, a może Ty sam. Niezależnie jednak od tego, kogo dotyczy zaburzenie, jesteś w dobrym miejscu.
Ta strona powstała aby pomóc osobom zmagającym się z różnego rodzaju lękami, napadami paniki, zamartwianiem oraz obsesjami i natręctwami, a także ich rodzinom, bliskim i przyjaciołom.
Na początek chciałabym, abyś przeczytał i uświadomił sobie kilka podstawowych spraw:
1. Nerwica to choroba. Taka sama, jak cukrzyca, alergia lub coś innego. I należy ją leczyć, tak, jak się leczy anginę lub zapalenie płuc. Nerwica jest zachłanna na nasze życie – jeśli pozwolisz – zabierze Ci Twój czas i wszystko, co lubisz, kochasz, co sprawia Ci frajdę. W zamian zostawi pustkę, lęk, frustrację, przerażenie, czarne scenariusze czy zamartwianie i kompulsywne czynności nic nie wnoszące do Twojego życia.
2. Nerwica lękowa to nie głupota, wariactwo czy Twoje dziwactwo. To nie jest nadmierna czystość, ostrożność lub skrupulantyzm. Nie oznacza też tchórzostwa czy choroby psychicznej. „Dziwne” i niechciane myśli, że zostaniesz pedofilem lub kogoś skrzywdzisz są tylko myślami. Zamartwianie się, że w każdej chwili Tobie lub komuś z Twoich bliskich może wydarzyć się coś złego są również tylko „produkcjami” mózgu. W dodatku „produkowanymi” przez zaburzenie, a nie oznaczającymi rzeczywistość czy Twoje „prawdziwe” pragnienia. Nie są też dowodem, że jesteś świrem, głupkiem czy innym wariatem. Dowodzą tylko, że cierpisz na nerwicę lękową. I choć bardzo się tego boisz, te myśli wcale nie popchną Cię do nieprzewidzianych czynów ani nie ziszczą się nawet, jeśli przestaniesz je kontrolować lub unikać.
3. Na nerwicę nie pomoże żadne logiczne tłumaczenie, że nie ma się czego bać, że to nieprawda, że nic się nie stanie. Nie pomoże unikanie myśli, ani sprawdzanie czy coś stanie lub nie. Większość osób z nerwicą logicznie rozumie irracjonalność myśli, ale nie radzi sobie z lękiem, który pojawia się po tych myślach.
4. Nerwicę da się wyleczyć. Trzeba tylko wiedzieć jak – po to są psychiatrzy i psychoterapeuci. Jedni pomagają lekami, aby obniżyć lęk, zamartwianie się, przymus i obsesje, drudzy uczą jak sobie radzić z trudnymi, często niechcianymi myślami, przymusem wykonania kompulsywnej czynności, a także z wielkim, wszechogarniającym lękiem.
5. Przyda Ci się akceptacja swojej nerwicy. Choć być może buntujesz się, że akurat Ciebie to spotkało, szukasz, kto zawinił, pytasz dlaczego tak jest lub po prostu wstydzisz się swoich „dziwactw” zaakceptuj swoją chorobę i naucz się z nią żyć, tak, jak żyje się z alergią. Nie musisz jej kochać. Po prostu przyjmij, że tak jest. Jedni mają alergie, inni nerwicę.
6. Pamiętaj, że leczenie jest trudne i długie, a nerwica lubi powracać w nowej formie. Nie zrażaj się potknięciami i upadkami, które najprawdopodobniej będą się pojawiać. Ważna jest wygrana wojna, a nie przegrana bitwa. Dlatego znajdź dobrego terapeutę (najlepiej poznawczo-behawioralnego – to najbardziej skuteczna forma terapii w leczeniu nerwic), który specjalizuje się w leczeniu tego typu zaburzeń. Poznasz mechanizmy rządzące nerwicą, jej przyczyny oraz techniki i strategie radzenia sobie z napadami paniki, zamartwianiem się i wymyślaniem najczarniejszych scenariuszy, lękiem czy obsesjami i kompulsjami. Razem pokonacie nerwicę.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w walce z nerwicą.

Nasz cel

Opanować (obniżyć) lęk Lęku całkiem zlikwidować się nie da, bo jesteśmy w niego wyposażeni genetycznie – ale można go kontrolować, aby pojawiał się tylko w konkretnych (ważnych dla nas) sytuacjach, aby jego poziom był adekwatny do sytuacji oraz aby szybko po zakończeniu sytuacji opadał, a nie towarzyszył nam przed dłuższy czas lub powodował napady paniki.

Nasz cel

Nauczyć się technik radzenia sobie z lękiem i myślami lękotwórczymi bez udziału leków i/lub terapeuty Terapia poznawczo-behawioralna ma charakter psychoedukacyjny – uczymy się „nie rozkręcać” błędnych kół lękowych, opanowywać zamartwianie się i natrętne myśli oraz obniżać lęk. A przede wszystkim – nie bać się lęku.

Nasz cel

Zapobieganie nawrotom Terapia nie tylko pomaga opanować lęk, ale również wyposaża w techniki zapobiegające nawrotom – czyli co zrobić, a czego nie robić, aby nie mieć napadów paniki, nie generować lęku od rana do nocy oraz jak sobie radzić z natrętnymi myślami.

Nasz zespół

Idalia Mazurec

Psycholog - certyfikowany psychoterapeuta

psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, coach terapia indywidualna i grupowa dorosłych, nerwice, zaburzenia lękowe, depresja, PTSD, żałoba, straty prokreacyjne terapia indywidualna: 150zł, terapia grupowa: 60zł/60min

Informacje o specjaliście

Anna Kohut

Psycholog-psychoterapeuta

Psycholog, psychoterapeuta w procesie certyfikacji, terapia indywidualna osób dorosłych i młodzieży które doświadczają m.in.: trudności w relacjach społecznych (partnerskich, rodzinnych), zmagają się z zaburzeniami lękowymi (PTSD, lękiem uogólnionym, fobią społeczną), zaburzeniami nastroju (w tym depresją), zaburzeniami osobowości, bezsennością, niskim poczuciem własnej wartości. Terapia indywidualna: 150 zł.

Informacje o specjaliście

Paulina Ryng

Psycholog

Psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie szkolenia, konsultacje psychologiczne, diagnostyka. Psychoterapia indywidualna, pomoc psychologiczna dla osób doświadczających stanów lękowych (napady paniki, fobia społeczna, fobia specyficzna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia lękowe uogólnione). Terapia indywidualna: 120 zł.

Informacje o specjaliście