Spotkanie z psychologiem. Czy warto?

Przyczyn i powodów, dla których decydujemy się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty jest bardzo wiele - od zwykłej chęci porozmawiania z kimś życzliwym, po złożone osobiste problemy, choroby i zaburzenia, które znacząco utrudniają nam życie.

Decyzja o zgłoszeniu się do specjalisty często jest trudna i rodzi różne negatywne emocje: wstyd, zakłopotanie, obawę przed "zawracaniem głowy" specjaliście, niepewność, czy nasz problem jest dość istotny i wiele innych. Warto w tym miejscu podkreślić, że KAŻDY problem, który utrudnia nam życie lub ogranicza nasze normalne funkcjonowanie jest na tyle ważny, że stanowi wystarczający powód do spotkania z psychologiem.

W zależności od nurtu terapeutycznego inaczej będą wyglądały spotkania z terapeutą. W naszym Centrum pracujemy przede wszystkim w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Terapia poznawczo-behawioralna (inaczej CBT - Cognitive Behavioral Therapy) to psychologiczna terapia krótkoterminowa.

Może być prowadzona w formie pracy indywidualnej lub grupowej, z parą i rodziną oraz z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Podstawą terapii CBT jest założenie, że przyczyną wielu naszych trudności nie są zdarzenia życiowe, ale znaczenie, jakie im nadajemy.

Przykład:

Możliwość I

Myśl: Udaje, że mnie nie widzi. Nie lubi mnie.

Emocje: Złość, żal.

Zachowanie: Obrażasz się na znajomego.

Możliwość II

Myśl: Co mu się stało? Coś go martwi?

Emocje: Zainteresowanie, niepokój.

Zachowanie: Rozmawiacie w dobrym samopoczuciu.

Ten przykład pokazuje, jak nasze myśli mogą wpływać na nasze samopoczucie. Każdy człowiek doświadcza:

  • dobrych myśli ("Jestem genialny!", "Jestem ładna.", "Jestem dobrym ojcem.")
  • złych myśli ("Jestem głupi, brzydki.", "Do niczego się nie nadaję.", "Nigdy mi nic nie wychodzi.") wywołujących negatywne emocje (złość, lęk, gniew), przez co czujemy się źle.

W terapii CBT nazywamy te złe myśli Negatywnymi Automatycznymi Myślami (NAM). Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś takiego o sobie sądzimy, odczuwamy jednak emocje - czasem nawet nie wiemy, skąd.

Celem terapii jest zatem pomoc w nazwaniu, zrozumieniu oraz zmianie niekonstruktywnych przekonań, które doprowadziły do powstania trudności.

W terapii CBT stosowane są standaryzowane techniki i metody diagnostyczne. Prowadzą ją certyfikowani psychoterapeuci, którzy ukończyli 4-letnie specjalistyczne studia i zdali pozytywnie egzamin, otrzymując certyfikat oznaczony numerem, a także psycholodzy i lekarze w trakcie szkolenia certyfikującego pod nadzorem superwizorskim. Wszyscy spostrzegają swoich pacjentów z perspektywy holistycznej i współpracują z lekarzami różnych specjalizacji, co zapewnia kompleksową opiekę nad Pacjentem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Zwykle do rozwiązania problemu wystarczy kilka, kilkanaście cotygodniowych spotkań. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ze względu na trudność, złożoność i głębokość problemów terapia może trwać dłużej - nawet do kilkudziesięciu spotkań.
  • Niezbędna jest aktywna współpraca między Pacjentem i terapeutą. Pacjent wykonuje w domu "prace osobiste" związane z tematyką spotkań. Ich celem jest wydłużenie efektu terapeutycznego, przeniesienie go na grunt codziennego życia oraz skrócenie czasu terapii, a przez to obniżenie jej kosztów.