Grupa terapeutyczna zaburzeń lękowych

Specjalna oferta konsultacji psychologicznych

Zachęcamy do skorzystania ze specjalnej oferty konsultacji psychologicznych, prowadzonych przez naszych psychologów.

Oferta jest skierowana do wszystkich osób pełnoletnich, w tym także uczniów szkół średnich i studentów.

Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut. Pierwsze spotkanie służy temu, aby poznać pacjenta i jego problem, a także by szczegółowo omówić warunki dalszych konsultacji (o ile będą konieczne).

Ogłoszenie dla psychologów

Poszukujemy specjalistów_ek

Zapraszamy do zapoznania się z oferta pracy w naszym Centrum.

Oferta skierowana jest do psychologów i psycholożek, którzy ukończyli co najmniej drugi rok akredytowanej szkoły psychoterapii, oraz są zainteresowani współpracą w wymiarze przynajmniej 10 godz. tygodniowo

Kompendium wiedzy na temat nerwic

Lęk odczuwamy wszyscy. Towarzyszy on nam od urodzenia do śmierci w wielu sytuacjach społecznych i nie tylko. Zwykle radzimy sobie z nim dość dobrze – potrafimy go tolerować, aby nie zakłócał nam życia, obniżamy w rozmaity sposób itp. Jednak u części osób lęk pojawia się zdecydowanie częściej i trwa znacznie dłużej oraz jest odczuwany bardziej intensywnie, niż u pozostałych ludzi, jest im też znacznie trudniej okiełznać ten lęk na tyle, aby nie zaburzał on codziennego funkcjonowania. W takich wypadkach mówimy o zaburzeniach lękowych lub nerwicy lękowej.

Gry i zabawy

ludzik  3 donpng1. Zróbmy maraton filmowy.
2. Pograjmy w planszówki lub zróbmy swoje własne gry.
3. Jeśli mamy grę, w której już wszystko znamy i pamiętamy – np. Czarne Historie – to wymyślmy swoje własne karty.
4. Poróbmy DIY – w Internecie jest sporo pomysłów; może pomalujmy starą koszulkę, namalujmy coś na kalkulatorze lub zróbmy ‘’ścianę zdjęć’’ w pokoju?
5. Zróbmy domowe SPA.
6. Zagrajmy w domową wersję ,,Jaka to melodia?’’, ,,Milionerzy’’ czy ,,Familiada’’.
7. Bajki – dajemy dziecku do wylosowania bajkę (np. Smerfy, Scooby Doo, Kraina Lodu), a także gatunek filmowy (np. western, komedia, telenowela, horror). Następnie dziecko ma za zadanie przygotować scenografię, rekwizyty i kostiumy, a potem przedstawić nam to w formie teatrzyku lub filmiku.
8. Pokaz mody – zarzućmy temat: od kosmitów, przez biznesmanów, na Fashion Week wiosna 2020 kończąc.
9. Zagrajmy w karty – makao, wojna, stres, a może uno?
10. Escape room – czyli po prostu zamknięcie dziecka w pokoju na godzinę lub więcej, ale w trakcie się nie nudzi i po wyjściu prosi o więcej. Internet jest niezastąpionym źródłem inspiracji, a dzieciaki uwielbiają takie niecodzienne łamigłówki.
11. RPG – czyli jak za pomocą kartki, ołówka i kostki przenieść się w całkowicie inny świat. Niesamowita zabawa, podczas której wcielamy się w konkretną postać, a prowadzący (zwany również Mistrzem Gry) wprowadza nas w przygodę. Frajda na długie godziny nie tylko dla dzieciaków, ale również dla dorosłych w każdym wieku. Z doświadczenia baaardzo polecamy. Dla niewtajemniczonych – polecamy sprawdzić w Internecie: Mistrz Baśni RPG, Jagodowy Las RPG, a także kanał na Youtubie ,,Baniak Baniaka’’, którego autor w przystępny sposób tłumaczy o co w ogóle chodzi z tymi ,,erpegami’’ i jak w nie grać.
12. Nadrabianie zaległości – starsze dzieci mają już pewne obowiązki szkolne; może akurat mają lekturę do przeczytania, zadanie do zrobienia, a może nauczyciele wysyłają im już nowe rzeczy do robienia w domu? Zachęćmy je, aby nie zostawiały tego na ostatnią chwilę!
13. Ugotujmy coś razem.
14. Przeprowadźmy eksperymenty – Internet czy książki są tutaj znowu źródłem inspiracji.
15. Ułóżmy coś z Lego, a jeśli jesteśmy cierpliwi – zróbmy miasto z zapałek i kleju.
16. Ułóżmy puzzle, które odkładaliśmy na ,,kiedyś’’ – to ,,kiedyś’’ właśnie nadeszło!
17. Zróbmy porządki – czy to w szafie z ubraniami, komodzie z płytami czy szafce z przyprawami.
18. Fotografowanie – pokażmy dziecku ,,jak to się kiedyś robiło zdjęcia’’ i nauczmy je kadrowania, dobierania światła itp. Jeśli nasza wiedza jest uboga w tych obszarach zainteresowań to pamiętajmy, że w Internecie znajdziemy masę pożytecznych książek, filmików, poradników i innych.
19. Zacznijmy się uczyć nowego języka – razem raźniej!
20. Jeśli posiadamy psa – zachęćmy dziecko do nauczenia go sztuczek.
21. Własny świat – czyli super patent na rozwijanie wyobraźni. Zadaniem dziecka jest wymyślenie swojego własnego świata, rządzącego się swoimi własnymi prawami. Do tego dochodzą bohaterowie, ich perypetie, rodziny… Zwykła zabawa ,,ot tak z nudów’’ może spowodować, że ten ich świat zostanie z nimi na dłużej, będzie stale dopracowywany i stanie się ich nierozłączną częścią.

 

Podkategorie

1. Ugotujmy coś razem.
2. Pokolorujmy kolorowanki lub po prostu porysujmy.
3. Zróbmy dzieło sztuki z rzeczy znalezionych w domu (Pinterest jest wspaniałym źródłem pomysłów i inspiracji!).
4. Wspólnie zróbmy zabawki z np. kartonów, farb, kleju i guzików.
5. Zróbmy figurki z masy solnej, a po ich wysuszeniu i pomalowaniu staną się ozdobą (np. na choinkę na święta).
6. Zróbmy ,,tablicę do rysowania’’ dla dzieci – kartkę zamalujcie kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi w różnych kolorach, a następnie całość pomalujcie czarną, nierozcieńczoną farbą (akrylową lub zwykłą plakatową). W ten sposób tworzy się magiczna ,,tablica do rysowania’’, po której możemy pisać zwykłym patyczkiem, a gdy coś nam nie wyjdzie – zawsze jesteśmy w stanie to zamazać.
7. Odrysujmy cienie ulubionych zabawek na kartce i zobaczmy, co z tego wyjdzie.
8. Zróbmy tablicę sensoryczną – super gadżet dla dzieci, który łatwo wykonać ze starych zamków, kluczyków, sznurowadeł, guzików i wszystkiego, co znajdziemy pod ręką.
9. W kreatywny sposób pouczmy się literek i cyferek – przykładowo, zadaniem dziecka jest ułożenie nakrętek, kamyczków czy kawałków sznurka według wzoru (czyli napisaną przez nas literą lub cyfrą) na kartce.
10. Zróbmy odcisk dłoni/stopy farbami na kartce.
11. Zróbmy pieczątki z ziemniaka.
12. Zróbmy tor przeszkód – koc może stać się tunelem, sznurek przeszkodą do przeskoczenia, a krzesło – dzikim krzakiem, pod którym trzeba przejść.
13. Udawajmy, że w naszym domu zamieszkało COŚ – może być to śpiący kotek albo różowy słoń. Wspólnie z rodziną opiekujmy się nim, głaszczmy go i bawmy się z nim.
14. Pograjmy w gry planszowe lub zróbmy swoje własne.
15. Potańczmy lub poćwiczmy – pozwólmy dziecku decydować o ćwiczeniach, jakie mamy wykonać i zachęćmy je do zrobienia ich z nami.
16. Zmierzmy rzeczy w domu – ile tip-topków jest od kuchni do salonu? Ile piłeczek zmieści zlew w łazience? Ile pluszaków to jeden tata?
17. Zagrajmy w ,,kogo udaję?’’ – jakie zwierzę żuje coś bardzo wolno i wydaje z siebie ,,muuuuu’’? Jak może zachowywać się nieśmiały kosmita? Wszystko to kwestia naszej wyobraźni!
18. Zróbmy swoje własne instrumenty muzyczne – wystarczy puszka i ryż lub pudełko po butach i gumki recepturki.
19. Weźmy udział w klockowej zabawie – przy ilu klockach klockowa wieża runie? Jak szeroki musi być mur z klocków, żeby zmieścili się w środku wszyscy członkowie rodziny?
20. Posegregujmy rzeczy – np. klocki podzielmy kolorami, oddzielmy łyżki od widelców, a długopisy od kredek.
21. Wykonajmy gniotka – do jednego balona nasypmy skrobi ziemniaczanej (lub innej mąki, kaszy, ryżu itp.), a następnie nakryjmy go drugim balonem, aby zawartość nie wysypała się. Możemy dorysować gniotkowi oczy i buzię, przykleić włosy z włóczki i voila – zabawka gotowa!
22. Wykonajmy pacynki ze skarpetek i zróbmy teatrzyk.
23. ,,Puzzle’’ – czyli wytnijmy z kolorowego papieru kółka, trójkąty i kwadraty różnej wielkości, a następnie rzucajmy dziecku pomysły, co ma z nich ułożyć; od zwykłego domku, przez pieska aż po kangura i samochodu.
24. Co zmieniło się w pokoju? – czyli zabierzmy z pokoju jedną rzecz, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co to takiego było.
25. Poróbmy eksperymenty – Internet jest tutaj nieodzownym źródłem wszelkiej pomocy i inspiracji. Część z nich jest bardzo prosta i nie wymaga większego nakładu pracy; wystarczy np. powiesić na osobnych sznurkach dwa jabłka i zamocować je na rączce od miotły, a następnie umieścić ją tak, aby jabłka spokojnie wisiały. Zadaniem dziecka jest dmuchanie między owoce, co sprawi, że te się wręcz ,,pobiją’’.
26. Zróbmy maraton bajek – taki prawdziwy, z popcornem!
27. Mały mechanik – czyli jeśli mamy stary telefon (najlepiej jeszcze z klawiaturą), zepsute radio czy cokolwiek, co mieliśmy wyrzucić, bo nie da się tego naprawić – dajmy dziecku do zabawy, niech poodkręca śrubki, poklika w klawisze i bawi się tym pół dnia.
28. Pograjmy w ciepło-zimno.
29. Zróbmy bazę z koców i poduszek.
30. Zróbmy miasto z kartonów.

Góra