Seks a zdrowie

Aktywność seksualna pozostaje w związku zarówno ze zdrowiem psychicznym jak i somatycznym. W licznych badaniach dowiedziono pozytywnych korzyści płynących z seksu dla układów krwionośnego i immunologicznego.

W zakresie zdrowia psychicznego aktywność seksualna powiązana jest z dobrostanem, szczęściem i pozytywnymi emocjami. Z kolei doświadczanie negatywnych emocji takich jak lęk, złość, wstyd czy też dłuższe pozostawanie w obniżonym nastroju, np. depresji, wpływa negatywnie na przeżywanie podniecenia seksualnego i pozostaje w związku z niską satysfakcją seksualną.

W przypadku lęku wzbudzenie współczulnego układu nerwowego (czyli odpowiedzialnego za reakcje walcz lub uciekaj) utrudnia erekcję genitaliów, kluczową w osiąganiu podniecenia seksualnego. Ponadto jednym z klinicznych objawów depresji jest obniżone zainteresowanie aktywnością seksualną. Część badaczy wskazuje jednak na paradoksalny związek pomiędzy obniżonym nastrojem, a podejmowaniem aktywności seksualnej i czerpaniem z niej przyjemności. Przeżycie orgazmu ma charakter uśmierzający napięcie i wywołuje chwilową redukcję poziomu odczuwanego stresu.

Wpływ na zadowolenie z życia seksualnego może mieć również stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych czy nastroju farmakoterapia. W przypadku wielu leków działaniem ubocznym jest obniżenie poziomu libido, opóźniony wytrysk, zaburzenia erekcji u mężczyzn i zaburzenia podniecenia i orgazmu u kobiet.

W naszym Centrum oferujemy specjalistyczne wsparcie psychoseksuologiczne dla osób, które doświadczają problemów natury seksualnej czy obniżonej satysfakcji seksualnej wynikającej z leczenia farmakologicznego. Terapia poznawczo-behawioralna oferuje wiele narzędzi, które pozwalają na podniesienie komfortu i przywrócenie radości współżycia bez przerywania leczenia współtowarzyszących problemów.