OCD (ang. obsessive-compulsive disorder) czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (ZOK) zwane popularnie nerwicą natręctw charakteryzuje się występowaniem 

definicjenawracających, przykrych i niechcianych myśli (obsesji) powodujących znaczny lęk i dyskomfort, które prowadzą do wykonywania powtarzających się czynności (kompulsji), których celem jest zlikwidowanie lęku i dyskomfortu. U niektórych osób mogą występować tylko obsesje lub tylko kompulsje, ale nadal jest to OCD.


Wiele osób zdaje sobie sprawę z bezsensowności obsesji i często próbuje je ignorować, pomijać, zatrzymywać lub „nie myśleć o tym” co powoduje gwałtowny wzrost niepokoju, lęku i stresu oraz narastający przymus wykonania jakiejś czynności, która uśmierzy nieprzyjemne doznania. Pomimo licznych wysiłków podejmowanych przez osoby cierpiące na OCD, aby uniknąć przykrych i niechcianych myśli, one wciąż powracają, powodując wzrost lęku, frustracji i stresu i prowadząc do wykonania kompulsji. W ten sposób powstaje błędne koło charakterystyczne dla OCD.