W tym miejscu należy sobie powiedzieć, że niemal każdy człowiek doświadcza od czasu do czasu natrętnych myśli lub kompulsji. Najczęściej dotyczą one sprawdzania zamkniętych drzwi, zakręconego gazu czy uporczywego nawracania jakiejś myśli, piosenki czy melodii.
Część ludzi jest też perfekcjonistyczna i stara się „mieć wszystko zapięte na ostatni guzik” – mają wypucowane na najwyższy połysk domy, starają się idealnie zaplanować swój dzień, aby kontrolować każdą chwilę i czynność, uczą się najlepiej w szkole itd. Jest jednak znaczna różnica między byciem perfekcjonistą, a posiadaniem OCD. Nerwica natręctw to nie jest po prostu martwienie się o codzienne problemy w swoim życiu. Być może często sprzątasz, a podłoga w Twoim domu lśni tak, że można z niej zjeść lub lubisz mieć wszystko pod kontrolą i perfekcyjnie planujesz swój dzień - nie oznacza to jednak, że masz OCD.kiedy dolekarza

Jeśli jednak Twoje obsesje lub kompulsje obniżają jakość Twojego życia, jeśli zauważasz, że je ograniczają, że brakuje Ci czasu na zwykłe przyjemności (spotkania z przyjaciółmi, wyjazdy, spacery itd.), bo wciąż sprzątasz, myjesz, szorujesz, albo rezygnujesz z przyjemności, bo nie możesz tam wszystkiego kontrolować i boisz się jakiejś katastrofy, jaka może się wskutek tego braku kontroli wydarzyć - powinieneś rozważyć wizytę u specjalisty – psychiatry lub psychoterapeuty.
Wiele osób wstydzi się swoich problemów. Zdają sobie sprawę z irracjonalności i bezsensowności swoich myśli i obaw, pomimo to nic nie mogą poradzić na obezwładniające uczucie lęku i tym bardziej wstydzą się przyznać, że sobie nie radzą, że boją się czegoś, co według ich własnej oceny, nie ma żadnego sensu.
Wiele też osób boi się, że zostaną posądzeni o „zwariowanie” lub otoczenie mówi im żeby „Po prostu przestali to robić”, a oni nie mogą, co prowadzi do jeszcze większej frustracji.
Pomimo tych wszystkich obiekcji warto zgłosić się po pomoc – leczenie OCD może być bardzo skuteczne i może znacznie poprawić jakość życia danej osoby.