ludzik 1 donpngGry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

1. Ugotujmy coś razem.
2. Pokolorujmy kolorowanki lub po prostu porysujmy.
3. Zróbmy dzieło sztuki z rzeczy znalezionych w domu (Pinterest jest wspaniałym źródłem pomysłów i inspiracji!).
4. Wspólnie zróbmy zabawki z np. kartonów, farb, kleju i guzików.
5. Zróbmy figurki z masy solnej, a po ich wysuszeniu i pomalowaniu staną się ozdobą (np. na choinkę na święta).
6. Zróbmy ,,tablicę do rysowania’’ dla dzieci – kartkę zamalujcie kredkami świecowymi lub pastelami olejnymi w różnych kolorach, a następnie całość pomalujcie czarną, nierozcieńczoną farbą (akrylową lub zwykłą plakatową). W ten sposób tworzy się magiczna ,,tablica do rysowania’’, po której możemy pisać zwykłym patyczkiem, a gdy coś nam nie wyjdzie – zawsze jesteśmy w stanie to zamazać.
7. Odrysujmy cienie ulubionych zabawek na kartce i zobaczmy, co z tego wyjdzie.
8. Zróbmy tablicę sensoryczną – super gadżet dla dzieci, który łatwo wykonać ze starych zamków, kluczyków, sznurowadeł, guzików i wszystkiego, co znajdziemy pod ręką.
9. W kreatywny sposób pouczmy się literek i cyferek – przykładowo, zadaniem dziecka jest ułożenie nakrętek, kamyczków czy kawałków sznurka według wzoru (czyli napisaną przez nas literą lub cyfrą) na kartce.
10. Zróbmy odcisk dłoni/stopy farbami na kartce.
11. Zróbmy pieczątki z ziemniaka.
12. Zróbmy tor przeszkód – koc może stać się tunelem, sznurek przeszkodą do przeskoczenia, a krzesło – dzikim krzakiem, pod którym trzeba przejść.
13. Udawajmy, że w naszym domu zamieszkało COŚ – może być to śpiący kotek albo różowy słoń. Wspólnie z rodziną opiekujmy się nim, głaszczmy go i bawmy się z nim.
14. Pograjmy w gry planszowe lub zróbmy swoje własne.
15. Potańczmy lub poćwiczmy – pozwólmy dziecku decydować o ćwiczeniach, jakie mamy wykonać i zachęćmy je do zrobienia ich z nami.
16. Zmierzmy rzeczy w domu – ile tip-topków jest od kuchni do salonu? Ile piłeczek zmieści zlew w łazience? Ile pluszaków to jeden tata?
17. Zagrajmy w ,,kogo udaję?’’ – jakie zwierzę żuje coś bardzo wolno i wydaje z siebie ,,muuuuu’’? Jak może zachowywać się nieśmiały kosmita? Wszystko to kwestia naszej wyobraźni!
18. Zróbmy swoje własne instrumenty muzyczne – wystarczy puszka i ryż lub pudełko po butach i gumki recepturki.
19. Weźmy udział w klockowej zabawie – przy ilu klockach klockowa wieża runie? Jak szeroki musi być mur z klocków, żeby zmieścili się w środku wszyscy członkowie rodziny?
20. Posegregujmy rzeczy – np. klocki podzielmy kolorami, oddzielmy łyżki od widelców, a długopisy od kredek.
21. Wykonajmy gniotka – do jednego balona nasypmy skrobi ziemniaczanej (lub innej mąki, kaszy, ryżu itp.), a następnie nakryjmy go drugim balonem, aby zawartość nie wysypała się. Możemy dorysować gniotkowi oczy i buzię, przykleić włosy z włóczki i voila – zabawka gotowa!
22. Wykonajmy pacynki ze skarpetek i zróbmy teatrzyk.
23. ,,Puzzle’’ – czyli wytnijmy z kolorowego papieru kółka, trójkąty i kwadraty różnej wielkości, a następnie rzucajmy dziecku pomysły, co ma z nich ułożyć; od zwykłego domku, przez pieska aż po kangura i samochodu.
24. Co zmieniło się w pokoju? – czyli zabierzmy z pokoju jedną rzecz, a zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co to takiego było.
25. Poróbmy eksperymenty – Internet jest tutaj nieodzownym źródłem wszelkiej pomocy i inspiracji. Część z nich jest bardzo prosta i nie wymaga większego nakładu pracy; wystarczy np. powiesić na osobnych sznurkach dwa jabłka i zamocować je na rączce od miotły, a następnie umieścić ją tak, aby jabłka spokojnie wisiały. Zadaniem dziecka jest dmuchanie między owoce, co sprawi, że te się wręcz ,,pobiją’’.
26. Zróbmy maraton bajek – taki prawdziwy, z popcornem!
27. Mały mechanik – czyli jeśli mamy stary telefon (najlepiej jeszcze z klawiaturą), zepsute radio czy cokolwiek, co mieliśmy wyrzucić, bo nie da się tego naprawić – dajmy dziecku do zabawy, niech poodkręca śrubki, poklika w klawisze i bawi się tym pół dnia.
28. Pograjmy w ciepło-zimno.
29. Zróbmy bazę z koców i poduszek.
30. Zróbmy miasto z kartonów.