ludzik  3 donpng1. Zróbmy maraton filmowy.
2. Pograjmy w planszówki lub zróbmy swoje własne gry.
3. Jeśli mamy grę, w której już wszystko znamy i pamiętamy – np. Czarne Historie – to wymyślmy swoje własne karty.
4. Poróbmy DIY – w Internecie jest sporo pomysłów; może pomalujmy starą koszulkę, namalujmy coś na kalkulatorze lub zróbmy ‘’ścianę zdjęć’’ w pokoju?
5. Zróbmy domowe SPA.
6. Zagrajmy w domową wersję ,,Jaka to melodia?’’, ,,Milionerzy’’ czy ,,Familiada’’.
7. Bajki – dajemy dziecku do wylosowania bajkę (np. Smerfy, Scooby Doo, Kraina Lodu), a także gatunek filmowy (np. western, komedia, telenowela, horror). Następnie dziecko ma za zadanie przygotować scenografię, rekwizyty i kostiumy, a potem przedstawić nam to w formie teatrzyku lub filmiku.
8. Pokaz mody – zarzućmy temat: od kosmitów, przez biznesmanów, na Fashion Week wiosna 2020 kończąc.
9. Zagrajmy w karty – makao, wojna, stres, a może uno?
10. Escape room – czyli po prostu zamknięcie dziecka w pokoju na godzinę lub więcej, ale w trakcie się nie nudzi i po wyjściu prosi o więcej. Internet jest niezastąpionym źródłem inspiracji, a dzieciaki uwielbiają takie niecodzienne łamigłówki.
11. RPG – czyli jak za pomocą kartki, ołówka i kostki przenieść się w całkowicie inny świat. Niesamowita zabawa, podczas której wcielamy się w konkretną postać, a prowadzący (zwany również Mistrzem Gry) wprowadza nas w przygodę. Frajda na długie godziny nie tylko dla dzieciaków, ale również dla dorosłych w każdym wieku. Z doświadczenia baaardzo polecamy. Dla niewtajemniczonych – polecamy sprawdzić w Internecie: Mistrz Baśni RPG, Jagodowy Las RPG, a także kanał na Youtubie ,,Baniak Baniaka’’, którego autor w przystępny sposób tłumaczy o co w ogóle chodzi z tymi ,,erpegami’’ i jak w nie grać.
12. Nadrabianie zaległości – starsze dzieci mają już pewne obowiązki szkolne; może akurat mają lekturę do przeczytania, zadanie do zrobienia, a może nauczyciele wysyłają im już nowe rzeczy do robienia w domu? Zachęćmy je, aby nie zostawiały tego na ostatnią chwilę!
13. Ugotujmy coś razem.
14. Przeprowadźmy eksperymenty – Internet czy książki są tutaj znowu źródłem inspiracji.
15. Ułóżmy coś z Lego, a jeśli jesteśmy cierpliwi – zróbmy miasto z zapałek i kleju.
16. Ułóżmy puzzle, które odkładaliśmy na ,,kiedyś’’ – to ,,kiedyś’’ właśnie nadeszło!
17. Zróbmy porządki – czy to w szafie z ubraniami, komodzie z płytami czy szafce z przyprawami.
18. Fotografowanie – pokażmy dziecku ,,jak to się kiedyś robiło zdjęcia’’ i nauczmy je kadrowania, dobierania światła itp. Jeśli nasza wiedza jest uboga w tych obszarach zainteresowań to pamiętajmy, że w Internecie znajdziemy masę pożytecznych książek, filmików, poradników i innych.
19. Zacznijmy się uczyć nowego języka – razem raźniej!
20. Jeśli posiadamy psa – zachęćmy dziecko do nauczenia go sztuczek.
21. Własny świat – czyli super patent na rozwijanie wyobraźni. Zadaniem dziecka jest wymyślenie swojego własnego świata, rządzącego się swoimi własnymi prawami. Do tego dochodzą bohaterowie, ich perypetie, rodziny… Zwykła zabawa ,,ot tak z nudów’’ może spowodować, że ten ich świat zostanie z nimi na dłużej, będzie stale dopracowywany i stanie się ich nierozłączną częścią.