ludzik 2 donpngDla dzieci w klasach 1-3

1. Porysować lub pokolorować kolorowanki.
2. Zbudować namiot z koców i poduszek.
3. Porobić dzieła sztuki, a następnie udekorować nimi ściany – nieodzownym źródłem inspiracji będzie Pinterest.
4. Pobawić się plasteliną lub masą solną - z masy można ulepić, a następnie pomalować ozdoby świąteczne, które w grudniu zawisną na choince.
5. Przygotować plan menu na cały dzień i razem przygotować posiłki.
6. Zimno, ciepło, gorąco – jedna osoba chowa w pokoju lub domu ,,skarb’’ (może być cukierek, maskotka, piłeczka), po czym nakierowuje drugą na położenie przedmiotu właśnie słowami ,,ciepło- zimno’’. Grę można przedłużyć poprzez pozostawianie wskazówek na schowanych karteczkach – przykładowo, dziecko musi znaleźć w salonie kartkę, która naprowadzi go do kolejnego pomieszczenia ( w formie krótkiej zagadki np. ,,Myjemy tam ząbki i rączki’’) aż do ostatniego miejsca, w którym odnajdzie skarb.
7. Przebieranki – rzucamy hasło np. piraci, Egipcjanie czy kosmici, a zadaniem dziecka jest przygotowanie tematycznego kostiumu z rzeczy znalezionych w domu.
8. Kalambury.
9. Teatr cieni – wymyślmy z dziećmi (lub poszukajmy w Internecie) jak za pomocą dłoni pokazać cień np. królika, psa, wielbłąda, a następnie za pomocą latarki i pustej ściany przygotujmy przedstawienie.
10. Zrobić kukiełki ze skarpetek lub misia ze starej rękawiczki (ponownie – Pinterest się kłania).
11. Zrobić maraton bajek (taki prawdziwy, najlepiej z popcornem!).
12. Przeprowadzić proste eksperymenty naukowe.
13. Zrobić wspólnie drzewo genealogiczne.
14. Jeśli dziecko należy do zuchów i zdobywa sprawności – sprawdzić lub dopytać się (najlepiej kogoś z kadry), które z nich można osiągnąć w domu.
15. Teatr bajek – czyli teatrzyk nieco inny niż zwykle; dziecko losuje bajkę (np. Smerfy, Kraina Lodu, Auta) i gatunek filmowy (np. western, przygodowy, komedia), a następnie jego zadaniem jest przygotowanie scenerii, rekwizytów, kostiumów (dla siebie, rodzeństwa lub zabawek) i zaprezentowanie się innym.
16. Wieczór gier planszowych lub tworzenie swojej własnej gry.
17. Zrobić tor przeszkód – pod krzesłem można też przejść, koc może stać się tunelem a szalik będzie linią startową.
18. Pobawić się w sklep/lekarza/fryzjera.
19. Pomalować twarze.
20. Zeszyt kreatywności – w starym zeszycie możemy przygotować dla dziecka zadania (po jednym na każdą stronę), wzorując się na popularnej serii ,,Zniszcz ten dziennik’’ np. zadźgaj tę stronę ołówkiem, wypełnij tę stronę kółkami, naszyj coś na tej stronie, obrysuj przedmioty, odrysuj swoją rękę itp.
21. Porobić porządki w domu.
22. Napisać list atramentem sympatycznym (sokiem z cytryny) i następnie go podgrzać i zobaczyć efekt.
23. Zrobić bransoletki z muliny.
24. Zrobić zakładki do książek.
25. Narysować własny komiks.
26. Ułożyć swoją piosenkę na melodię ulubionego utworu.